ΤΡΟΠΟΠΟίΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡάΜΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚώΝ ΕΞΕΤάΣΕΩΝ ΛόΓΩ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓώΝ

(Τροποποίηση της με αρ. πρ. 46692/Γ2/26-04-2012 εγκυκλίου του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ.)

Λόγω των επικείμενων  εθνικών εκλογών στις 17 Ιουνίου 2012, παρατείνεται η ημερομηνία των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων των μαθητών των σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ως ακολούθως:

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

Οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις όλων των τάξεων του Γυμνασίου παρατείνονται μέχρι και την Πέμπτη  21 Ιουνίου 2012.

ΓΕΝΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ (ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΑ)

• Οι προαγωγικές εξετάσεις των μαθητών της Α΄ και Β΄ τάξης των Ημερησίων ΓΕ.Λ. καθώς, επίσης, και οι απολυτήριες εξετάσεις των μαθητών της Γ΄ τάξης για τους οποίους προβλέπεται εξέταση μόνο σε επίπεδο σχολικής μονάδας, παρατείνονται  μέχρι και την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012.
  • Οι προαγωγικές εξετάσεις των μαθητών της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης των Εσπερινών ΓΕ.Λ. καθώς, επίσης, και οι απολυτήριες εξετάσεις των μαθητών της Δ΄ τάξης για τους οποίους προβλέπεται εξέταση μόνο σε επίπεδο σχολικής μονάδας, παρατείνονται μέχρι και την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012.
  • Οι απολυτήριες εξετάσεις των μαθητών της Γ΄ τάξης των Ημερησίων ΓΕ.Λ. και της Δ΄ τάξης των Εσπερινών ΓΕ.Λ., στα μαθήματα τα οποία εξετάζονται σε επίπεδο σχολικής μονάδας παρατείνονται μέχρι και την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012.
  • Οι επαναληπτικές εξετάσεις των μαθητών όλων των τάξεων των Ημερησίων  και Εσπερινών ΓΕ.Λ. να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι και την Τετάρτη 27 Ιουνίου 2012.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ ? ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

• Οι προαγωγικές εξετάσεις των μαθητών της Α΄ και B΄ τάξης των Ημερησίων ΕΠΑ.Λ. παρατείνονται μέχρι και την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012.
  • Οι προαγωγικές εξετάσεις των μαθητών της Α΄ , B΄ και Γ΄ τάξης των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. παρατείνονται μέχρι και την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012.
  • Οι προαγωγικές εξετάσεις των μαθητών της Α΄ τάξης των ΕΠΑ.Σ. παρατείνονται μέχρι και την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012.
  • Οι απολυτήριες και πτυχιακές εξετάσεις των μαθητών της Γ΄ τάξης των Ημερησίων ΕΠΑ.Λ. και της Δ΄ τάξης των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. παρατείνονται μέχρι και την Τρίτη 26 Ιουνίου 2012.
  • Οι πτυχιακές εξετάσεις της Β΄ τάξης των ΕΠΑ.Σ. παρατείνονται μέχρι και την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012.
  • Οι επαναληπτικές εξετάσεις των μαθητών της Γ΄ τάξης Ημερησίων  και της Δ΄ τάξης Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι και την Παρασκευή 29 Ιουνίου 2012, ημερομηνία έκδοσης αποτελεσμάτων.
Σύντομα θα αναρτηθεί το τροποποιημένο πρόγραμμα εξετάσεων του σχολείου μας.

ΑΝΑΚΟίΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΘέΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚώΝ ΕΞΕΤάΣΕΩΝ

Το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ανακοινώνει ότι τα θέματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων από αύριο, Τετάρτη 23 Μαΐου 2012, εκτός από την ιστοσελίδα του Υπουργείου θα αναρτώνται και στο δικτυακό τόπο της ΕΡΤ. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να τα αναζητούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Υπουργείου αλλά και στη διεύθυνση  www.ert.gr

Για τη σχετική ανακοίνωση τύπου πατήστε εδώ

ΤΡΟΠΟΠΟίΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡάΜΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤάΣΕΩΝ ΛόΓΩ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓώΝ

Λόγω της προκήρυξης των εκλογών για την Κυριακή 17-6-2012, το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώνει το τροποποιημένο πρόγραμμα διεξαγωγής των Επαναληπτικών Πανελλαδικών Εξετάσεων και των Εξετάσεων των Ειδικών Μαθημάτων.

Επισημαίνεται ότι από αυτή την αναγκαστική τροποποίηση δεν επηρεάζεται καθόλου ο κύριος όγκος των υποψηφίων, αφού οι Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ θα ολοκληρωθούν κανονικά την Τρίτη 5-6-2012 και οι Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑΛ θα ολοκληρωθούν κανονικά τη Δευτέρα 11-6-2012.

Με τα συνημμένα τροποποιημένα προγράμματα, οι Επαναληπτικές Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ θα αρχίσουν τη Δευτέρα 11-6-2012 και θα ολοκληρωθούν την Τετάρτη 20-6-2012, ενώ οι Εξετάσεις των Ειδικών Μαθημάτων θα αρχίσουν την Παρασκευή 15-6-2012 και θα ολοκληρωθούν την Κυριακή 24-6-2012.

Την Παρασκευή 15 Ιουνίου και τη Δευτέρα 18 Ιουνίου δεν θα διεξαχθούν ενδοσχολικές εξετάσεις. Για την ολοκλήρωση των ενδοσχολικών εξετάσεων θα σταλεί σχετική εγκύκλιος από τη Διεύθυνση Σπουδών του Υπουργείου Παιδείας.

Για τα προγράμματα πατήστε εδώ.

Για το δελτίο τύπου πατήστε εδώ.

ΑΝΑΚΟίΝΩΣΗ ΑΡΙΘΜΟύ ΕΙΣΑΚΤέΩΝ ΣΤΗΝ ΑΝώΤΑΤΗ ΕΚΠΑίΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑϊΚό έΤΟΣ 2012-2013

Ο Υπουργός Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, καθηγητής Γ. Μπαμπινιώτης,  ανακοινώνει τον αριθμό εισακτέων στα Πανεπιστήμια, στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) και στις ΑΣΤΕ για το ακαδ. έτος 2012-2013.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αριθμός εισακτέων στα Ανώτατα Ιδρύματα διατηρείται περίπου στα περσινά επίπεδα ενώ αυξάνονται οι θέσεις των ειδικών κατηγοριών υποψηφίων.