ΣΤΙΣ 17 ΜΑΐΟΥ ΑΡΧίΖΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤάΣΕΙΣ

Α. Πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2013

Ανακοινώθηκε σήμερα από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού το Πρόγραμμα των Πανελλαδικών εξετάσεων, σύμφωνα με το οποίο:

α) Στις 15 Μαΐου λήγουν τα μαθήματα του σχολικού έτους  2012-2013 και στις 16 Μαΐου ολοκληρώνεται η διαδικασία έκδοσης και αποστολής των στοιχείων των υποψηφίων από τα Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια προς τα οικεία Εξεταστικά κέντρα.

β) Οι πανελλαδικές εξετάσεις  των υποψηφίων των ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των ημερήσιων και εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Β΄) για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θα αρχίσουν την Παρασκευή 17-5-2013, ενώ οι πανελλαδικές εξετάσεις των υποψηφίων των ημερήσιων και εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Α΄) θα αρχίσουν την Τρίτη 21-05-2013. Continue reading

ΧΡήΣΙΜΟΙ ΣύΝΔΕΣΜΟΙ ΑΝάΠΤΥΞΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓώΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚό ΠΕΡΙΒάΛΛΟΝ

ΤΟ ΕΣΠΕΡΙΝό ΓΕΛ ΒέΡΟΙΑΣ ΣΤΟ ΜΕΝΤΡΕΣέ ΤΖΑΜί

Οι μαθητές του Εσπερινού ΓΕΛ Βέροιας επισκέφτηκαν την έκθεση του Ευθύμη Βαρλάμη  “Ο Χριστός στην Ελλάδα του σήμερα” στο Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο (Μεντρεσέ Τζαμί) της Ιεράς Μητροπόλεως Βέροιας.

ΥΠΟΒΟΛή ΑίΤΗΣΗΣ – ΔήΛΩΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦίΩΝ ΓΕΝΙΚώΝ ΛΥΚΕίΩΝ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓή ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒάΘΜΙΑ ΕΚΠΑίΔΕΥΣΗ

Φ.251/21823/Β6

Ως προθεσμία για την  υποβολή της Αίτησης ? Δήλωσης των μαθητών της τελευταίας τάξης Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ)  και των αποφοίτων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ ή των ΕΠΑΛ (Ομάδα Β΄) έτους 2013, ορίζεται το χρονικό διάστημα από τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου  ως και την Τρίτη 5 Μαρτίου του 2013.

Η Αίτηση ? Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις  υποβάλλεται ηλεκτρονικά στα Λύκεια.

Το έντυπο της Αίτησης ? Δήλωσης  αναρτάται στο διαδίκτυο (στην επίσημη ιστοσελίδα www.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ/Γενικό Λύκειο/Έντυπα Εξετάσεων), από όπου μπορεί να τυπωθεί είτε από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο είτε από το Λύκειο και να διανεμηθεί στους ενδιαφερομένους. . Ο υποψήφιος επιλέγει και συμπληρώνει χειρόγραφα την ανάλογη Αίτηση ? Δήλωση και στη συνέχεια την υποβάλλει ηλεκτρονικά ο ίδιος ή ο νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός τουμέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία στο Λύκειο που φοιτά ή στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Λύκειο, αν πρόκειται για απόφοιτο.

Μετά την ηλεκτρονική καταχώριση στο πρόγραμμα «ΝΕΣΤΩΡ» εκτυπώνονται δύο αντίγραφα. Ο υποψήφιος ελέγχει την ορθότητα των στοιχείων και ότι αυτά πράγματι ανταποκρίνονται  στις επιθυμίες του, υπογράφει και στα δύο αντίγραφα και παραλαμβάνει ένα, το οποίο και φυλάσσει μέχρι το τέλος των εξετάσεων. Το δεύτερο υπογεγραμμένο αντίγραφο φυλάσσεται στο Λύκειο κατάθεσης. Η προθεσμία υποβολής της Αίτησης ? Δήλωσης αρχίζει τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου  και λήγει την Τρίτη 5 Μαρτίου του 2013. Τονίζεται ότι για κανένα λόγο δεν γίνεται δεκτή Αίτηση – Δήλωση εκπρόθεσμη ούτε διόρθωση αυτής που υποβλήθηκε εντός της προθεσμίας.

Επειδή η προθεσμία είναι αποκλειστική και οι συνέπειες  για τους υποψηφίους από την μη εμπρόθεσμη υποβολή της αίτησης είναι καθοριστικές, αφού μπορεί να έχουν άμεση και καθοριστική επίπτωση στη συμμετοχή τους στη διαδικασία εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, είναι απαραίτητο να ενημερωθούν όλοι υπεύθυνα, αναλυτικά και με ενιαίο τρόπο ώστε να διασφαλίζονται σε πανελλαδικό επίπεδο οι όροι ίσης μεταχείρισης των ενδιαφερομένων.

Τέλος να ενημερώνονται όλοι οι υποψήφιοι (μαθητές και απόφοιτοι) ότι

–          σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34 του Ν.4115 (ΦΕΚ 24 Α΄/30-1-2013), κατά το σχολικό έτος 2012?2013 οι εξετάσεις εισαγωγής ιδιωτών στη Σχολή Αστυφυλάκων και στη Σχολή Αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας θα πραγματοποιηθούν κανονικά και οι (ιδιώτες) επιτυχόντες θα εγγραφούν στις οικείες σχολές κατά το ακαδημαϊκό έτος 2015?2016.         και

–          ότι στο μηχανογραφικό δελτίο δεν θα υπάρχουν η Στρατιωτική Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ) καθώς και το τμήμα Ελεγκτών Αεράμυνας της Σχολής Ικάρων.

–          Οι πληροφορίες που παρέχονται στο παρόν κεφάλαιο, αλλά και σε όλη την εγκύκλιο για σχολές και τμήματα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, αφορούν την υφιστάμενη κατάσταση ΠΡΙΝ την υλοποίηση του σχεδίου για την ανασυγκρότηση του ακαδημαϊκού χάρτη «ΑΘΗΝΑ» και θα ισχύουν αντίστοιχα, δηλαδή κατάλληλα προσαρμοσμένες στη νέα κατάσταση.

ΠΑΛΙόΤΕΡΑ ΘέΜΑΤΑ – ΑΝάΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓώΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚό ΠΕΡΙΒάΛΛΟΝ

πηγή: www.αναπτυξηεφαρμογων.gr και Φροντιστήρια ΚΕΛΑΦΑΣ