ΕΟΡΤΗ 28Ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Οι μαθητές, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Δ/ντης του σχολείου τίμησαν την μνήμη της 28ης Οκτωβρίου 1940. Ένα «ΟΧΙ» πριν 77 χρόνια  που έχει διαχρονική αξία για το έθνος στα δύσκολα χρόνια που βιώνει ο τόπος. Την οργάνωση και επιμέλεια της γιορτής είχε η φιλόλογος Δολδούρη Χρυσάνθη μαζί με την μαθήτρια Κουτσού Ανέτα της Δ΄ τάξης. .

Παράλληλα έγινε και η βράβευση των μαθητών που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος καθώς ορίστηκε η σημαιοφόρος του σχολείου και οι παραστάτες στη σημαία σύμφωνα με το πρακτικό διδασκόντων του σχολείου.

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΑΘΛΗΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΕΡΟΙΑΣ ΣΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

Ο Δήμος Βέροιας, στα πλαίσια του εορτασμού της επετείου
απελευθέρωσης της πόλης στις 16 Οκτωβρίου, έχει καθιερώσει να
επιβραβεύει και να ευχαριστεί για την συνεισφορά τους τους δημότες που
διακρίθηκαν σε διάφορους τομείς. Η πόλη της Βέροιας είναι μια πόλη με
παράδοση στον αθλητισμό, τον εθελοντισμό και τον πολιτισμό. Σε μια
λαμπρή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου,
απονεμήθηκαν τιμητικές διακρίσεις σε μαθητές, καθηγητές, ιατρούς,
αθλητές, εθελοντές και πολίτες, από εκπροσώπους της Δημοτικής Αρχής.

Στα πλαίσια των βραβεύσεων συμμετείχαν και πέντε μαθητές του
Εσπερινού Λυκείου Βέροιας. Είναι οι πέντε από τους έξι που πέτυχαν στε
σχολές ΑΕΙ και σε σύνολο επτά υποψηφίων.

Σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος Βέροιας, κος Βοργιαζίδης
συγχαίροντας όλους τους βραβευμένους της εκδήλωσης.

4Η ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Δευτέρα στις 2 Οκτωβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε η 4η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού στο σχολείο μας. Την οργάνωση και την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε ο Δ/ντης Ε.Φ.Α. Τυφλίδης Αναστάσιος. Η ημέρα περιελάμβανε προβολή βίντεο για όλους τους μαθητές με θέμα την ιστορία των νεώτερων Ολυμπιακών Αγώνων. Επίσης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν και να πάρουν στα χέρια τους αυθεντικές δάδες της φλόγας των ολυμπιακών αγώνων της Αθήνας 2004 και της Μόσχας 1980 από την οικογενειακή συλλογή του Δ/ντη.

Στη συνέχεια σε συνεργασία με το σύλλογο παραδοσιακών χορών Κύκλος Ερατεινός, οι μαθητές του σχολείου διδάχθηκαν από το χοροδιδάσκαλο Κελεπούρη Αντώνη Ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς κλείνοντας έτσι και την 4η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού για το σχολ. έτος 2017-18.